Dzisiejsza lekcja dotyczy czyszczenia, pielęgnacji i konserwacji granitu PŁOMIENIOWANEGO – czyli takiego, z którego wykonane są m.in. Twoje stopnice zewnętrzne, a więc mające powierzchnię szorstką i chropowatą…
Faktura plomieniowana ( zwana paloną) powstaje wskutek odpryskiwania nagrzanej palnikami gazowymi surowej płyty granitowej. Temperatura płomienia może wynosić od 1280 do 1360 ℃. Wytworzone poprzez różnicę temperatur warstwy wierzchniej i glebszej naprężenia niszczą strukturę kamienia i jego nagrzana powierzchnia łuszczy się do głębokości 2-3 mm. W konsekwencji tego procesu powstaje powierzchnia antypoślizgowa, a więc idealna do zastosowania na zewnątrz
Jeśli chcesz, żeby Twój granit był zawsze czysty i piękny, polecamy IMPREGNACJE. Nie jest to konieczność, ale warto zrobić to dla własnego spokoju (i dla spokoju twojego granitu!). Preparaty do impregnacji są dość fajne, bo nie tylko ochronią Twoje kamienne cuda, ale też mogą nadać im efekt tzw. „kamienia mokrego”! ( wybór należy do Ciebie , zastanów się czy chcesz pozostać przy obecnym kolorze czy wolisz go przyciemnić). Pamiętaj jednak, że impregnacja to nie wszystko! Trzeba dbać o naszego granitowego przyjaciela codziennie!
– UNIKAJ : środków żrących, metalowych skrobaczek czy płynów z dodatkiem kwasów!
– Myj go delikatnie, z dodatkiem niewielkiej ilości wody lub „na wilgotno” używając najlepiej środków, które się nie pienią. W sprzedaży możesz kupić specjalne środki (mydła) do mycia kamienia; ale stosujemy je tylko, gdy kamień nie został zaimpregnowany. Do bardziej zabrudzonych powierzchni możesz użyć karchera.
– A jeśli zdarzy się nieszczęście i Twój granit dostanie plamę (np. smaru), nie zwlekaj! Im szybciej zareagujesz, tym lepiej. Bo później może być już za późno…
– Pamiętaj też, żeby usuwać wszelkie nieczystości takie jak np. piasek czy liście z granitu jak najszybciej! możesz użyć do tego szczotki ulicowej z twardym włosiem – zaprezentowanej na zdjęciu do tego postu

Warto też unikać kontaktu z materiałami gnijącymi, tłustymi czy żrącymi – chyba że mamy ochotę na trwałe przebarwienia.
– W warunkach zimowych śnieg usuwaj za pomocą szczotek lub mioteł
I pamiętaj, że okresowe zmiany kolorystyczne przy kontakcie z wodą są całkiem naturalne! Więc nie martw się, granit wróci do swojego dawnego blasku po wyschnięciu.
Zatem, jeśli chcesz cieszyć się pięknem granitu płomieniowanego przez wiele lat, pamiętaj o tych prostych zasadach. A teraz do dzieła, bo granit czeka!

